MENU
PRZEPISY

Czosnek niedźwiedzi – cud natury

25.04.2017 REDAKCJA
Autor

Czosnek niedźwiedzi – cud natury

Dziś chcemy podzielić się z tobą tajemnicą, która sprawi, że odkryjesz nieskończone zasoby siły niedźwiedziej...

Magiczny dywan niedźwiedzi

Magiczne zioło, o którym mowa, rośnie tylko raz w roku, a właśnie teraz nadchodzi ten czas! Cud natury nosi imię czosnek niedźwiedzi. Możemy go spotkać nad rzekami i strumykami, w lasach wilgotnych i cienistych oraz na przyległych polach, gdzie tworzy wspaniałe dywany. Najbardziej lubi gleby zalewowe, gdzie będzie czekał na Ciebie z otwartymi ramionami! W niektórych miejscach pojawia się już pod koniec lutego. Najdogodniejszym okresem na zbiory czosnku to kwiecień, kiedy jego liście rosną w siłę i zawierają najwięcej witamin. W kwietniu jednak „sezon polowania na niedźwiedzia“ się kończy, zioło wtedy nagromadzoną energię poświęca na to, aby zakwitnąć, a substancje aktywne stopniowo znikają z jego liści.... Kiedy na okolicznych drzewach pojawiają się liście, roślina ściąga się do cebulki, aby nabrać siły na kolejną wiosnę…

Wszyscy kochamy spacery wiosenne. Pozwalają one połączyć przyjemne z pożytecznym. W nagrodę za mokre buty jest przepiękny widok zielonych połaci leśnych, które powitają cię delikatnym zapachem czosnku. Każde serducho zaczyna wtedy bić szybciej, a romantyczne dusze mają ochotę zdjąć buty i niczym wróżka biegać po zielonym dywanie niedźwiedzim. :)

Czarodziej o potężnej mocy

Zdrowy, smaczny, o przepięknym zapachu! Czosnek niedźwiedzi coraz częściej pojawia się w nowoczesnej kuchni. Jego unikalny smak sprawi, że twoi goście przeżyją niesamowite doznanie kulinarne. Poza tym, że świetnie smakuje, ma również doskonałe działanie oczyszczające. Najczęściej przyrządzają się jego zielone liście, które wyrastają z podługowatej cebulki ukrytej pod ziemią. Liście zawierają dużo żelaza, witaminy C oraz nadzwyczaj ciekawą substancję, alicynę, która uwalnia się z liści podczas ich rozdrabniania pomiędzy palcami. Ten czarodziej pomaga w zwalczaniu grypy i przeziębienia, leczy opryszczkę, biegunkę i dzięki szczególnym właściwościom antybakteryjnym zwalcza paciorkowce i gronkowce. Ponad to świetnie sprawdzi się w walce z nadciśnieniem, chorobami jelit i układu pokarmowego. Często sięgają po niego również osoby z problemami z pęcherzykiem żółciowym. Pomaga podczas zaburzeń rytmu serca, łagodzi objawy chorób układu oddechowego. Czosnek niedźwiedzi bez wątpienia poradzi sobie z różnymi zakażeniami typu wirusowego lub bakteryjnego. Powszechnie uznaje się go za tzw. naturalny antybiotyk.

Wskazówka: Ponieważ czosnek niedźwiedzi rośnie tylko przez krótki okres, warto jego moc zachować na dłużej. Prostym i skutecznym rozwiązaniem to przygotowanie oleju. Świeży czosnek należy umyć, pokroić lub rozdrobnić w moździerzu i włożyć na trzy tygodnie do ciemnego słoika z oliwą z oliwek. Czosnek można też zamrozić. Świetnym rozwiązaniem jest również wykonanie masła ziołowego lub smacznego pesto, które na pewno wytrzymają w domu ciut dłużej.

Uważaj, aby nie pomylić czosnku niedźwiedziego z konwalią, która ma bardzo podobne liście. Obie rośliny zakwitają na biało. Przesadna ostrożność nie jest jednak na miejscu, ponieważ wystarczy listek roślinki rozetrzeć w palcach. Czosnek niedźwiedzi ma charakterystyczny zapach czosnkowy. Możliwe, że to właśnie charakterystyczny zapach pomoże ci  podczas spacerów odkryć piękne dywany czosnkowe!

Kto szuka ten znajdzie! A jeśli nie… może uda mu się kupić go na straganach. ;)

Życzymy ci udanego polowania i przyjemnego spacerowania wśród pięknych wiosennych zapachów…

Kopiuj link

ARTYKUŁY POLECANE

Tercet zimowy: Przeziębienie, katar, kaszel! Jak z im wygrać? Tercet zimowy: Przeziębienie, katar, kaszel! Jak z im wygrać?
Strudel znany i nieznany Strudel znany i nieznany
Orzeźwiający drink ogórkowy Orzeźwiający drink ogórkowy
Lody? Czemu nie, zróbmy je w domu same! Lody? Czemu nie, zróbmy je w domu same!