INSPIRACJE

CrossFit – trening nowoczesnego łowcy-zbieracza!

03.02.2017 REDAKCJA
Autor

CrossFit – trening nowoczesnego łowcy-zbieracza!

W całej Polsce powstają sale, boxy i miejsca crossfitowe, co na pewno jest dowodem na to, że ten rodzaj intensywnego treningu staje się coraz bardziej popularny. O popularności CrossFitu świadczy również fakt, że znalazł się on na liście najbardziej popularnych sportów halowych na rok 2017. Jakie ten program treningowy ukrywa tajemnice? Jaki rodzaj diety jest dla niego charakterystyczny? Co powinna wiedzieć każda osoba rozpoczynająca przygodę z crossfitem?

Co to jest CrossFit?

CrossFit to rodzaj treningu funkcjonalnego, który wzmacnia i ujędrnienia mięśnie całego ciała, stawy i więzadła. Łączy elementy lekkoatletyki, gimnastyki oraz podnoszenia ciężarów. Twórcą tej metody treningowej jest Amerykanin Greg Glassman, który założył spółkę CrossFit Inc. r. 2000. Podczas treningu korzysta się z hantli, overballi, piłki lekarskiej, specjalnej gumy do ćwiczeń, kettli, skakanki oraz wiele innych narzędzi, które mają jeden cel – włączyć w ćwiczenie jak największą ilość mięśni oraz poprawić kondycję. CrossFit to również ćwiczenia z własną masą ciała oraz mnóstwo ćwiczeń aerobowych ze szczególnym naciskiem na elementy siłowe - klasyczne pompki, burpees, przysiady. CrossFit jest popularny wśród mężczyzn i kobiet, co niewątpliwie jest jedną z tajemnic jego sukcesu.

 CrossFit i dieta paleo

 Trening CrossFit jest bardzo popularny wśród osób, które stosują dietę paleo, czyli sposób, jakim odżywiali się nasi przodkowie, dokładnie ludy łowiecko-zbieracze.  Obecnie ten rodzaj diety jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Typowe dania CrossFitowe są bardzo zbliżone do diety paleo. Dania składają się z mięsa, ryb, jaj, warzyw, owoców, orzechów i nasion, czyli pożywienia, które oferuje nam sama natura. Bardzo ważną rolę podczas ćwiczeń odgrywają białka i tłuszcze, które dbają o prawidłowy rozwój mięśni. Natomiast węglowodany należy ograniczać (również należy ograniczyć spożywanie soków owocowych i nadmierne spożywanie owoców kosztem warzyw). Prawidłowa dieta crossfitowa nie obejmuje przetworzonej żywności, cukru, zbóż, olejów (rzepakowego, słonecznikowego). Odżywianie zgodnie z tymi zasadami powinno z powodzeniem zapobiegać chorobom układu krążenia oraz otyłości.

Jak rozpocząć przygodę z CrossFitem?

CrossFit to idealne narzędzie do zbudowania i utrzymania kondycji, sprawności ciała i formowanie sylwetki. Nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie. Wybierz takie centrum CrossFit, które oferuje lekcje wprowadzające. Podczas takich lekcji nauczysz się wykonywać właściwą technikę poszczególnych ćwiczeń. Zwróć również uwagę na to, czy twój trener posiada odpowiednie przeszkolenie. Będziesz wtedy miała pewność, że trener poświęca maksimum uwagi na to, byś skutecznie i bezpiecznie radziła sobie podczas całego treningu. Tak naprawdę nie jest ważne to, ile ćwiczeń zdążysz wykonać i jak ciężko pracujesz. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby ćwiczenia wykonywać bezbłędnie. Podobnie jest z dietą. Nie musisz się rygorystycznie kierować dietą paleo, choć pomoże ona w osiąganiu dobrych rezultatów, pomoże zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się uczucia głodu.

Kopiuj link

ARTYKUŁY POLECANE

VUCH radzi: Jak wybrać bagaż podręczny do samolotu VUCH radzi: Jak wybrać bagaż podręczny do samolotu
How to choose a travel bag: Go on trip and air out your Vuchka How to choose a travel bag: Go on trip and air out your Vuchka
Back to semester or what you can't do without during your studies Back to semester or what you can't do without during your studies
New collection: Wedding handbags on the Vuch scene New collection: Wedding handbags on the Vuch scene


Wybierz swój kraj