INSPIRACJE

Jak pozbyć się uzależnienia od cukru?

04.02.2017 REDAKCJA
Autor

Jak pozbyć się uzależnienia od cukru?

Przez wiele lat eksperci ostrzegają, że cukier jest toksyczny i powoli niszczy nasze ciało. Warto pomyśleć, o tym, co spożywamy każdego dnia. Często czujesz się zmęczona i senna? Ciągle jesteś głodna? Masz oponkę czy boczki pomimo regularnych ćwiczeń?  Co robisz źle i jak pozbyć się uzależnienia od cukru? Dlaczego cukier jest szkodliwy dla zdrowia?

Czy jesteś uzależniona?

Udowodniono, że cukier działa na mózg w podobny sposób jak narkotyki. Podczas próby usunięcia go z diety, prawdopodobnie spotkasz się z podobnymi objawami, jakie mają osoby, które próbują rzucić palenie. Często przychodzi się zmierzyć z bólem głowy, utratą apetytu oraz nieopartą potrzebą zastosowania brakującego środka. Tak samo, jak palacze postrzegają papieros jak narzędzie do uspokojenia się, kiedy są zestresowani, "cukroholicy" po ciężkim dniu sięgną po czekoladzie. Najnowsze badania wskazują na to, że oprócz uzależnienia psychicznego i fizycznego, powoduje znacznie większe problemy zdrowotne.

Fruktoza pod mikroskopem

Według szanowanego amerykańskiego endokrynologa Roberta Lustiga, głównym powodem światowej pandemii otyłości to cukier, który staję się mocno popularny również w krajach rozwijających się. Bardziej konkretnie, nie chodzi o sam cukier, ale o jeden z jego składników - fruktozę. Spożywając jedną kostkę cukru (sacharozy), tak naprawdę spożywamy 1/2 jednostki glukozy oraz ½ jednostki fruktozy. Lustig w swojej książce "Słodka pułapka“, podsumował wszystko, co dowiedział się o działaniu cukru na organizm, podczas wielu badań i praktyki z pacjentami. Odkrył, że fruktoza oddziałuje na wątrobę tak samo, jak alkohol, efektem ubocznym jej spożywania to otyłość, potrafi wywołać syndromu metaboliczny, którego objawami jest wysokie ciśnienie, odporność na insulinę, cukrzyca, przyspieszone starzenie się, stwardnienie tętnic oraz alarmujące ilości tłuszczu trzewnego w narządach.

 Słodkie życie bez cukru - strategia numer 1

Niedługo po opublikowaniu książki, życie bez cukru stało się modne. W Nowym Jorku, w niecały rok po premierze książki Lustiga, pojawiła się książka kucharska Sarah Wilson, australijskiej dziennikarki i blogerki, zatytułowana "Słodkie życie bez cukru" (dokładnie - bez fruktozy). Sarah wprowadza czytelników do jej ośmiotygodniowego programu detoksykacji (rehabilitacji), który naszpikowany jest niezliczoną ilością nowych przepisów na posiłki i łakocie, które można przyrządzić bez grama cukru. Dowodzi nam, że uzależnienia od cukru można się pozbyć średnio po 8 tygodniach. Podczas terapii trzeba unikać wszelkich potraw i napojów z dodatkiem cukru. Co ciekawe, również owoców. Po ośmiu tygodniach bez owoców pozbywamy się nałogu i jesteśmy świadomi tego, że nawet z owocami trzeba się obchodzić ostrożnie. Najmniej cukru zawierają jagody (ogólnie owoce leśne). Powinniśmy unikać słodkich owoców (banany, winogrona...) oraz spożywać wyłącznie zdrowe tłuszcze roślinne, jeść mięso, warzywa, produkty mleczne, orzechy i kiełki.

  Słodki deser raz w tygodniu - strategia numer 2

 Bardziej umiarkowane podejście w porównaniu do poprzednio opisanego, jest to oparte na obraniu zdroworozsądkowego podejścia do jedzenia. Robert Lustig uczy rodziców dzieci otyłych, aby powstrzymania się od spożywania oków owocowych, które pozbawione są błonnika. To właśnie błonnik działa na fruktozę jak filtr, a tym samym chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem fruktozy. Owoców nie trzeba omijać szerokim łukiem, lecz jeść je w całości. Słodki deser ograniczyć na jeden w tygodniu, na przykład w niedzielę po południu. Dobra wiadomość na koniec: sam tłuszcz nie jest szkodliwy (tłuszcze zwierzęce, produkty mleczne, olej kokosowy), dopiero w połączeniu z cukrem. Ponieważ produkty odtłuszczone zawierają cukier, najlepiej wrócić do bardziej smacznych tłustych produktów mlecznych!

Kopiuj link

ARTYKUŁY POLECANE

VUCH radzi: Jak wybrać bagaż podręczny do samolotu VUCH radzi: Jak wybrać bagaż podręczny do samolotu
How to choose a travel bag: Go on trip and air out your Vuchka How to choose a travel bag: Go on trip and air out your Vuchka
Back to semester or what you can't do without during your studies Back to semester or what you can't do without during your studies
New collection: Wedding handbags on the Vuch scene New collection: Wedding handbags on the Vuch scene


Wybierz swój kraj