LIFESTYLE

Jak się zdrowo opalać? Kilka rad specjalistów

23.08.2020 REDAKCJA
Autor

Prawdziwe lato w końcu dotarło i do Polski. Nie możesz doczekać się momentu, kiedy swoje ciało wystawisz ciepłym promieniom słonecznym i uzyskasz piękną opaleniznę? Chcesz się opalać bezpiecznie i zarazem tak, by opalenizna utrzymała się jak najdłużej? Skorzystaj z naszego poradnictwa na temat zdrowego opalania.

Przed opalaniem

Wiedziałaś, że pierwszy etap zdrowego i pięknego opalania rozpoczyna się w łazience (a także lodówce)? Przed wyjściem na słońce zastosuj peeling i  usuń z naskórka wszystkie martwe komórki. Ta procedura zapewni, że pięknie opalony naskórek nie złuszczy się i nie zejdzie natychmiastowo. Przed dłuższym pobytem na słońcu wskazane jest użycie beta karotenu. Karotenoidy dobrze wpływają na koloryt skóry, znajdziesz je na przykład w marchwi czy też powszechnie dostępnych tabletkach.

Kosmetyki do opalania wg fototypu

Dłuższe przebywanie na intensywnym słońcu nie może się obejść bez kosmetyków do opalania, które powinnaś wybierać według rodzaju karnacji i fototypu skóry. Kosmetyki do opalania pochłaniają promienie UV i umożliwiają dłuższy pobyt na słońcu. Dermatolodzy wyróżniają 5 różnych fototypów skóry, zaś osoby z bardzo jasną skórą miałyby używać kremów do opalania z SPF 50 i przebywać na słońcu maksymalnie 10 minut.  Po raz pierwszy powinnaś się posmarować kremem 30 minut przed wyjściem na słońce.

Opalaj się stopniowo

Opaleniznę powinno się budować stopniowo, rozpocznij 5 aż 15 minutami pierwszego dnia i wydłużaj kolejne sesje słoneczne . Ciało zdoła zaaklimatyzować się na promienie słońca i nie grozi poparzenie skóry. Co więcej, skóra szybko osiągnie punkt, kiedy nie jest w stanie wyprodukować większej ilości pigmentu skóry, to znaczy melaniny. Spędzanie długiego czasu na słońcu jest więc bezsensowne, a przekroczenie tego punktu niesie ze sobą większe ryzyko uszkodzenia skóry promieniami UV.

Nie zapomnij o nawadnianiu organizmu

Nawadnianie ciała to podstawa zdrowego opalania. Podczas opalania organizm mocno się odwadnia, więc nie zapominaj o prawidłowym piciu odpowiedniej ilości wody. Skóra, wystawiona na promienie słońca, szybko wysusza się i traci swoją sprężystość.

Dogadzaj sobie, by mieć piękną opaleniznę

W celu uzyskania wymarzonej opalenizny może nam pomóc i optymalny pokarm. Niektóre artykuły spożywcze zawierają likopen, który jest przeciwutleniaczem i działa podobnie jako SPF. Ten oto przeciwutleniacz znajdziemy nie tylko w marchwi, ale też w innych czerwonych czy pomarańczowych owocach czy jarzynach. Ciekawe jest, że konsumpcja wspomnianych artykułów podwyższa ochronę przed promieniowaniem słonecznym aż o 30 %. A jeżeli należysz do miłośniczek czekolady, to pewnie sprawi ci radość informacja, że czekolada zawiera flawonoidy, które chronią skórę przed poparzeniem. Opalanie i dobre jedzenie, idealne połączenie.

Pielęgnacja po opalaniu

Pielęgnację skóry należy kontynuować również po opalaniu. Po każdym pobycie na słońcu użyj kosmetyków po opalaniu, które działają łagodząco i skórę nawilżają, odżywiają, regenerują i przedłużają trwałość opalenizny.

Inne propozycje

Promienie słońca są najintensywniejsze między godziną 11. i 15., więc w tym czasie powinnaś unikać słońca. Nie zapomnij, że promieniowanie ma zdolność przebić się nawet przez chmury, więc smarowanie skóry kosmetykami jest konieczne i przy zachmurzonym niebie.

Nie zapomnij o ochronie wzroku

Ochrona przed słońcem nie dotyczy tylko skóry, ale też wzroku. Dlatego, wychodząc na słońce, nie zapomnij założyć jakościowych okularów przeciwsłonecznych. Czy pragniesz, by na dodatek były stylowe i świetnie pasowały do twojej twarzy? Zerknij na okulary przeciwsłoneczne VUCH, znajdziesz bogatą ofertę okularów w różnych kolorach czy kształtach.

Jakie zasady opalania stosujesz? Skorzystasz z wyżej wymienionych wskazówek? Masz zamiar chwytać opaleniznę w domu, a może wybierasz się nad morze?

Kopiuj link

ARTYKUŁY POLECANE

We know what to wear this autumn! We know what to wear this autumn!
Przemień dynię w piękną dekorację lub pyszne jedzenie! Przemień dynię w piękną dekorację lub pyszne jedzenie!
NOWE Vuszki Crossbody, którym się nie oprzesz! NOWE Vuszki Crossbody, którym się nie oprzesz!


Wybierz swój kraj