LIFESTYLE

Rozpocznij wiosnę z minimalistyczną garderobą. Ile sztuk jest w sam raz?

09.03.2020 REDAKCJA
Autor

Czy o twoje uszy obiło się pojęcie “minimalistyczna garderoba”? Pewnie tak, przecież temat minimalizmu jest w ostatnich czasach często poruszany. Zwolennicy minimalistycznej garderoby zachwalają poranki, kiedy z szafy, liczącej tylko kilka bazowych i jakościowych rzeczy, skompletują udaną stylizację. Może i w twoich wiosennych planach jest zrobienie gruntownego porządku w szafie? Przynosimy więc wskazówki, jak zabrać się do tego.

Ile sztuk jest w sam raz?

Jennifer L. Scott, ceniona francuska autorka, uważa, że wystarczy posiadać tylko 10-elementową garderobę, którą można łatwo nawzajem kombinować, by wyglądać zjawiskowo przy każdej okazji. Uważasz, że to za mało? Rozpocznij od tego, że sama stanowisz ilość, która będzie według ciebie optymalna. Część zwolenniczek minimalistycznej garderoby mówi o 35 sztukach.

Stale za mało? Spróbuj capsule wardrobe

Hasło “capsule wardrobe” czyli “szafa w pigułce” pojawia się często na różnych zagranicznych modowych stronach czy w filmach wideo na YouTube. Podstawą garderoby kapsułowej jest wyselekcjonowanie  33 sztuk na jedną porę roku. Do tej ilości nie zaliczamy bielizny i tzw. wyjątków, do których należy odzież sportowa czy kreacje wieczorowe.

Co zostawić, a co wyrzucić?

Zrobić wichurę w szafie nie jest aż tak trudne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wystarczy wziąć każdy element garderoby do ręki i zadać 3 pytania: Podoba mi się i pasuje mi? Założyłam ten ciuch choć raz w ciągu minionego roku? Czy kupiłabym sobie tę rzecz jeszcze raz? O ile twoja odpowiedź brzmi trzy razy “tak”, oznacza to, że właśnie ten element twojej szafy jest dla ciebie przeznaczony. O ile nie, pozbądź się go niemiłosiernie.

Co z niepotrzebnymi rzeczami?

Oczywiście niepotrzebne rzeczy nie muszą zaraz wylądować na śmietniku. Możesz je sprzedać lub podarować koleżankom. W ostatecznym razie włóż je do konteneru na zużyte ubrania. Może dzięki ponownemu przetworzeniu ta stara rzecz otrzyma szansę na nowe życie.

Paleta kolorów

Podczas stwarzania minimalistycznej garderoby jest niezbędne określić paletę kolorów, w których czujesz się komfortowo. Po pierwsze wybierz kolory podstawowe, po które sięgasz najczęściej. Część garderoby należy jednak do kolorów neutralnych. To znaczy tych, które można łatwo użyć w kombinacjach z resztą (kolor czarny, biały, szarość i denim). Do tych kolorów dołącz w końcu te, które dodają twojej stylizacji niezapomnianego szyku, a zarazem można będzie je dowolnie komponować z kolorami podstawowymi.

Pamiętaj: nie liczy się ilość, a jakość

Styliści mody zgodnie twierdzą, że jeden jakościowy swetr to więcej niż pięć zmechaconych swetrów. Podczas nabywania nowej sztuki do swojej szafy pamiętaj więc o zasadzie, że za jakość opłaca się wydać więcej. Postaw jakość ponad ilością.

Propozycja: Torebka podstawą garderoby

Jakościowe buty i torebka to baza każdej garderoby - tę opinię podzielają powszechnie wszyscy specjaliści mody. O ile posiadasz większą ilość starszych i zużytych torebek, to pomyśl, czy nie czas wymienić ich za dwie uniwersalne i jakościowe? Na pewno nie popełnisz błędu  dużą czarną torebką i mniejszą w brązie, noszoną przez ramię. Zerknij może na torebkę Graceful Gabi lub torebkę Cornie.

Jakie jest twoje zdanie na temat minimalistycznej garderoby? Może i ty zdecydujesz się wprowadzić ten trend w swoje życie, przewietrzyć swoją szafę i zredukować jej objętość na rzecz jakości?

Kopiuj link

ARTYKUŁY POLECANE

We know what to wear this autumn! We know what to wear this autumn!
Przemień dynię w piękną dekorację lub pyszne jedzenie! Przemień dynię w piękną dekorację lub pyszne jedzenie!
Jak się zdrowo opalać? Kilka rad specjalistów Jak się zdrowo opalać? Kilka rad specjalistów
NOWE Vuszki Crossbody, którym się nie oprzesz! NOWE Vuszki Crossbody, którym się nie oprzesz!


Wybierz swój kraj