Materiały i pielęgnacja

MATERIAŁY I PIELĘGNACJA

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat materiałów i konserwacji, jesteś we właściwym miejscu!

Pielęgnacja Vuszek

Przeczytaj, jak prawidłowo dbać o swoje Vushki.

Symbole graficzne pielęgnacji

Podczas użytkowania naszych produktów zwracaj uwagę na symbole graficzne pielęgnacji, które znajdziesz na metce lub etykiecie poszczególnych produktów. Zawierają podstawowe wskazówki, jak dbać o Vuszki. Metek z symbolami nigdy nie usuwaj z produktu.

Informacje ogólne dotyczące ochrony wszystkich Vuszek, odzieży, biżuterii i dodatków

Ostrożnie obchodzić się z produktem.

Chroń przed ogniem.

Chroń przed wodą i deszczem.

Chroń przed zakurzonym środowiskiem.

Chroń przed wpływem substancji chemicznych.

Chroń przed uszkodzeniem mechanicznym.

Torebki

Niepotrzebnie nie obciążaj torebki.

Nie poddawaj bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych i trzymaj z dala od bezpośredniego źródła ciepła. 

Podczas czyszczenia i pielęgnacji przestrzegaj symboli graficznych na etykiecie.

Nie pierz torebki w pralce, nie susz jej w suszarce.

Plecaki

Niepotrzebnie nie obciążaj plecaka.

Nie poddawaj bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych i trzymaj z dala od bezpośredniego źródła ciepła. 

Podczas czyszczenia i pielęgnacji przestrzegaj symboli graficznych na etykiecie.

Nie pierz plecaka w pralce, nie susz go w suszarce.

Portfele

Do portfela wkładaj tylko taką ilość kart, do której jest portfel przeznaczony.

Nie obciążaj portfela nadmierną ilością monet.

Nie poddawaj bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych i trzymaj z dala od bezpośredniego źródła ciepła. 

Podczas czyszczenia i pielęgnacji przestrzegaj symboli graficznych na etykiecie.

Nie pierz portfela w pralce, nie susz go w suszarce.

Biżuteria

Chroń biżuterię przed ostrymi przedmiotami, by nie doszło do zarysowań.

Pielęgnuj biżuterię uwzględniając materiał, z którego została wyprodukowana.

Większość biżuterii można wyczyścić letnią wodą i delikatnym detergentem.

Do polerowania używaj delikatnej ściereczki z mikrofibry.

Okulary

Chroń soczewki oraz zauszniki okularów przed ostrymi przedmiotami, by nie doszło do zarysowań.

Soczewki obmywaj wodą z detergentem, spłucz i wypoleruj ściereczką z mikrofibry.

Podczas czyszczenia zauszników okularów przestrzegaj zasad dotyczących pielęgnacji konkretnego materiału.

Odzież

Nie pierz w temperaturze wyższej niż ta, która jest podana na etykiecie produktu. Pierz z podobnymi kolorami, na lewej stronie.

Nie stosuj wybielaczy oraz innych środków zawierających chlor.

Nie susz w suszarce ani na pełnym słońcu, by odzież nie wyblakła i nie straciła kolorów.

Prasuj w temperaturze wyznaczonej na metce, prasuj na lewej stronie.

Obuwie

Podczas czyszczenia i pielęgnacji obuwia przestrzegaj symboli umieszczonych na etykiecie.
Nie wolno prać obuwia w pralce ani suszyć w suszarce.
Podeszwę można łatwo wyczyścić gąbką z wodą mydlaną oraz środkiem do czyszczenia obuwia.
Podczas czyszczenia wierzchniej części obuwia uwzględnij materiał, z którego zostało obuwie wykonane, oraz instrukcję j.

MATERIAŁY

Miło jest wiedzieć, z jakiego materiału wykonana jest Twoja Vuška.

Bawełna

Bawełna jest jednym z najbardziej popularnych materiałów w przemyśle modowym. Tkaniny oraz dzianiny ze 100% bawełny są bardzo przewiewne, wytrzymałe i przyjemne w noszeniu. Ubrania bawełniane można prać w pralce w temperaturze podanej na metce oraz suszyć na wieszaku. Prasuj po lewej stronie, temperaturę ustaw według poleceń na metce.

Elastan

Elastan to ekstra elastyczne włókno poliuretanowe. Włókna elastanu rozciągają się nawet do kilkakrotności swojej pierwotnej długości, po czym powracają do niej bez zmian kształtu. Materiały powstałe z włókien elastanu są przyjemne w dotyku, niezwykle lekkie, odporne na zagniecenia, co sprawia, że elastan jest dobrym wyborem na odzież, którą się często nosi. Elastan używany jest do produkcji bielizny oraz T-shirtów, często w mieszance z bawełną. Podczas pielęgnacji produktów z elastanem przestrzegaj instrukcji, które znajdziesz na metce.

Włókno bambusowe

Włókno bambusowe to materiał czysto naturalny, posiadający wiele zalet. Odzież bambusowa jest wygodna, oddychająca, ma właściwości antybakteryjne i nie podrażnia. Dlatego nadaje się również dla osób o wrażliwej skórze i alergiach. Zapewni ciepło zimą i przyjemny chłód latem. Odprowadza wilgoć z dala od skóry, dzięki czemu zapewnia suchość nawet w przypadku większego pocenia się. Po prostu idealny materiał do noszenia na co dzień. Ubrania bambusowe można prać w pralce w temperaturze 30°C.

Poliester (PES)

Tkanina poliestrowa jest lekka, nie gniecie się, nie wchłania wilgoci i szybko schnie. Ma zastosowanie w przemyśle odzieżowym, ale też galanteryjnym. Używa się do produkcji podszewek oraz wnętrz torebek, portfeli i plecaków. Do pielęgnacji produktu poliestrowego potrzebujesz tylko gąbki i letniej wody z odrobiną łagodnego detergentu. Wyczyszczoną Vuszkę otwórz i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Poliester Oxford

Oxford to lekka tkanina poliestrowa o szerokim zastosowaniu.  Wyjątkowo mocny splot tkaniny oraz powleczenie poliuretanowe sprawia, że to materiał bardzo wytrzymały i odporny na zabrudzenia i zarysowania. Odpycha wilgoć i wodę, która spływa po powierzchni, blokuje promienie UV, bardzo szybko schnie. Do pielęgnacji potrzebujesz tylko miękkiej gąbki oraz letniej wody z detergentem. Można również czyścić chemicznie.

Poliuretan (PU)

Poliuretan to wegańska alternatywa skóry właściwej. Ani na pierwszy rzut oka, ani w dotyku nie poznasz różnicy. To materiał bardzo wytrzymały, nie pęka, jest odporny na otarcia, promienie słoneczne i wilgoć. Do zalet należy zaliczyć łatwą pielęgnację - wystarczy spłukać letnią wodą z odrobiną łagodnego detergentu i wytrzeć do sucha. Podczas pielęgnacji nie używaj rozpuszczalników organicznych oraz benzyny, gdyż mogłyby uszkodzić twoją ulubioną Vuszkę.

Neopren

Neopren to ultralekki kauczuk syntetyczny. Jest bardzo elastyczny, ma właściwości izolacji termicznej, nie nasiąka wodą. Vuszki wykonane z neoprenu nigdy nie pierz w pralce oraz nie używaj żadnych detergentów. Produkt wystarczy wypłukać w letniej wodzie i zostawić do naturalnego wyschnięcia z obu stron.

Skóra włóknista

Do produkcji skóry włóknistej używane są resztki skóry naturalnej. Skóra zostaje zmielona na cząstki włókniste, zaś z mieszanki sproszkowanej skóry i spoiwa powstaje nowa recyklingowa skóra, która jest miękka i podobna w dotyku do skóry naturalnej. Również pielęgnacja skóry włóknistej jest identyczna. Do regularnego czyszczenia używaj delikatnej gąbki oraz wody, do pielęgnacji skóry włóknistej należy użyć jakościowego impregnatu. Należy unikać stosowania agresywnych detergentów. Nie wolno suszyć Vuszek na grzejnikach.

EKO - Recykling Poliuretanu

Poliuretan wtórny to Eco-Friendly materiał, który powstaje w wyniku recyklingu odpadów, resztek z produkcji czy niewykorzystanych produktów. W jego skład wchodzi poliester wtórny i poliuretan, czyste polimery, drewno i calcium carbonate. Torebki, portfele i plecaki wyprodukowane z materiałów recyklingowych można łatwo wyczyścić wodą z detergentem. Po czyszczeniu polecamy z produktu spłukać resztki detergentu czystą wodą i wytrzeć Vuszkę ściereczką do sucha.

Mikrofibra

Poliestrowe mikrowłókno należy do najdelikatniejszych włókien syntetycznych. Swoją subtelnością śmiało konkuruje delikatnym włóknom jedwabiu. Często używane jest w kombinacji z innymi materiałami tekstylnymi, na przykład ze skórą włóknistą. Mikrofibra jest odporna na odkształcanie i rozciąganie, materiał nie zaciąga się ani nie mechaci. Absorbuje wodę i szybko ją odparowuje. Podstawową zaletą jest również bardzo łatwa pielęgnacja materiału. Do czyszczenia używaj delikatnej gąbki i letniej wody z detergentem.

Korek

W przemyśle modowym korek używany jest jako alternatywa skóry naturalnej. Unikatowa struktura wizualna sprawia, że skóra korkowa wykorzystywana jest do tworzenia akcesoriów modowych. Materiał jest lekki, a zarazem trwały, wodoodporny, opiera się zabrudzeniom i promieniom UV. Vuszkę wykonaną z korku naturalnego możesz łatwo wyczyścić wodą i łagodnym detergentem.

Filc

Filc to delikatny, a zarazem mocny i wytrzymały wyrób włókienniczy, który powstaje spilśnianiem i przeplataniem włókiem poliestrowych. Mechacenie się wyrobów z filcu to naturalna konsekwencja ich użytkowania. Kuleczki można usuwać ręcznie lub golarką do ubrań. Filcowe produkty można prać ręcznie w wodzie z delikatnym detergentem. Niestety praniem filc traci nieco na swej gęstości i wytrzymałości.

Poliamid

Tkanina poliamidowa to włókno syntetyczne, które posiada wiele pożądanych właściwości, z których najważniejsze to wytrzymałość w suchych warunkach oraz odporność na otarcia. Tkanina ta jest łatwa w pielęgnacji i po wypraniu szybko schnie. Poliamid jest dobrym wyborem na ubrania, które muszą być wygodne i wytrzymałe, na przykład ubrania sportowe i kąpielówki. Produkty poliamidowe polecamy prać w maksymalnej temperaturze 40 °C. Nie wolno stosować płynu zmiękczającego, nie wolno ściskać i wyżymać na siłę, nie polecamy suszyć na ostrym słońcu, w suszarce czy na grzejnikach.

Nylon

Nylon to powszechnie znana tkanina poliamidowa. Nylon ma wiele atrakcyjnych właściwości: jest mocny, trwały, odporny na zużycie, szybkoschnący i łatwy w pielęgnacji. Do czyszczenia dodatków nylonowych używaj gąbki, letniej wody i detergentu. Nie polecamy zostawiać nylonowych produktów w wilgotnym miejscu, ponieważ zdolność do wchłaniania wody jest słaba i tkanina traci swoją wydajność. Należy pamiętać o tym, że nylon jest łatwopalny, wystrzegaj się również rozpuszczalników na bazie kwasu.

Akryl

Włókno akrylowe to miękka, lekka i niegryząca alternatywa wełny naturalnej. To sztuczny materiał bardzo łatwy w pielęgnacji. Materiał nie odkształca się, nie kurczy się podczas prania, nie bytują w nim mole odzieżowe i jest mniej podatny na mechacenie. Dodatki oraz ubrania akrylowe możesz prać w pralce w temperaturze 30 °C. Nie wolno używać płynu zmiękczającego, nie wolno tkaniny wyżymać i polecamy naturalne suszenie na świeżym powietrzu.

Polietylen-co-octan winylu (EVA)

Tworzywo EVA to lekki, elastyczny i giętki materiał. Posiada liczne zalety. Do największych można zaliczyć wyjątkową miękkość i elastyczność, odporność na wilgoć, zniekształcenia, rozrywanie i szkodliwe działanie promieni słonecznych. Do czyszczenia używaj miękkiej gąbki oraz delikatnego detergentu, by nie doszło do zarysowań powierzchni. Etui wykonane z tworzywa EVA polecamy suszyć w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego źródła ciepła.

Polichlorek winylu (PVC)

Polichlorek winylu to bardzo rozpowszechnione tworzywo syntetyczne. W przemyśle modowym używany jest do produkcji doskonałych imitacji skóry naturalnej. Wykorzystywany jest do torebek, plecaków czy portfeli. Dodatki z polichlorku winylu można łatwo przetrzeć wilgotną ściereczką. Można również użyć detergentu czy alkoholu etylowego. Po oczyszczeniu od zabrudzeń obmyj powierzchnię czystą wodą i wysusz.

Recyklat z Vuszek

Zniszczonym torebkom, plecakom i portfelom dajemy drugą szansę. Zniszczone czy bamwadliwe Vuszki wrzucane są do rozdrabniarki, gdzie mielone są na cząsteczki. Uzyskany recyklat jest razem z kuleczkami styropianowymi używany do wyściółki naszych puf do siedzenia, którymi cieszą się dzieci w przedszkolach.

Kuleczki styropianowe

Kuleczki styropianowe są używane razem z recyklatem Vuszek do wyściółki naszych puf do siedzenia. Kuleczki są lekkie i hipoalergiczne. Zużyte kulki mogą zmniejszać swoją objętość. Dla poczucia wygody i komfortu polecane jest uzupełnienie wypełnienia dodatkowymi kulkami.

Guma

Guma produkowana jest z naturalnego lub syntetycznego kauczuku. Firma Vuch wykorzystuje gumę do produkcji podeszew butów, ponieważ to materiał lekki, elastyczny i wodoodporny. Gumę można łatwo oczyścić gąbką z dodatkiem sody oczyszczonej lub proszku Cif, podeszwy obmywamy wodą.

Tworzywo sztuczne

Tworzywa sztuczne to materiały składające się z polimerów syntetycznych. Odgrywają niezmiernie ważną rolę w naszym życiu, w niemal każdej dziedzinie przemysłu, gdyż stanowią tańszą alternatywę materiałów naturalnych - drewna, włókien tekstylnych czy kauczuku. Są lekkie, a zarazem charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz odpornością. Elementy wykonane z tworzywa sztucznego można łatwo przetrzeć wilgotną ściereczką z dodatkiem detergentu czy alkoholu etylowego.

Metal

Metale, a raczej stopy metali wykorzystywane są podczas produkcji drobnych elementów oraz oprawek okularów. Zasadniczo poleca się chronić je przed ostrymi przedmiotami, które mogą powodować zarysowania na powierzchni. Metalowe elementy można oczyścić letnią wodą z dodatkiem mydła oraz wypolerować ściereczką z mikrofibry.

Drewno

Drewno to piękny materiał naturalny. Każda deska, belka czy bal jest unikatowa, nie ma identycznej struktury. Każdy element biżuterii to wyjątkowy oryginał. Do czyszczenia drewnianych dodatków oraz biżuterii używaj letniej wody i detergentu, delikatnej gąbki czy ściereczki z mikrofibry. Nie używaj rozpuszczalników chemicznych i nie zostawiaj drewna w wodzie. Do pielęgnacji drewna polecamy użyć oleju naturalnego lub wosku do drewna.

Zebra Wood

Zebrawood (inaczej Zebrano) to jeden z najpiękniejszych gatunków drewna z Afryki. Swą nazwę zawdzięcza ciemnym, podłużnym, równolegle biegnącym i ostro ograniczonym pasom przypominającym pasy zebry. Zebrano to bardzo twarde i wytrzymałe drewno egzotyczne. Dodatki z drewna Zebrano można czyścić wilgotną ściereczką i koniecznie trzeba je wysuszyć. W żadnym wypadku nie można zostawić dłużej w wodzie. Powierzchnię możesz pielęgnować olejem naturalnym lub specjalnym woskiem.

Skateboard wood

Skateboard wood to recyklat zużytego skateboardu z drewna klonowego. Biżuteria lub dodatki można łatwo obmyć pod bieżącą wodą. Możesz użyć łagodnego detergentu i delikatnej gąbki. Uważaj, by nie doszło do zarysowania powierzchni. Nie wolno używać rozpuszczalników. Drewno należy chronić przed wilgotnością, by nie doszło do pęknięć i zaczernienia.

Bambus

Drewno bambusowe cieszy się coraz większą popularnością. Jest trwałe, odporne na uszkodzenia, odporne na wilgoć. Nie przeszkadza mu narażenie na działanie wilgoci. Z tego powodu jest idealnym materiałem do produkcji oprawek okularów przeciwsłonecznych. Oprawek bambusowych nie musisz zrzucać nawet podczas pływania. Dodatki bambusowe można łatwo obmyć pod bieżącą wodą, możesz użyć łagodnego detergentu i delikatnej gąbki, nigdy nie używaj rozpuszczalników.

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna jest jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji biżuterii, zegarków i elementów kostiumów. Jest to stop kilku metali, do którego w procesie produkcyjnym dodaje się określone stopy, takie jak nikiel i chrom. Dzięki temu stal jest mocna, błyszcząca, wysoce odporna na korozję i zarysowania. Do czyszczenia biżuterii i elementów ze stali nierdzewnej używaj miękkiej szmatki i wody z mydłem. Po umyciu wysusz i wypoleruj stal nierdzewną ściereczką z mikrofibry.

Zamki błyskawiczne

Do czyszczenia zamków błyskawicznych używaj wody z mydłem oraz delikatnej szczoteczki. Nigdy nie stosuj rozpuszczalników chemicznych oraz benzyny. Jeżeli zamek zacina się, posmaruj go w całej długości kremem lub gliceryną roślinną.

Cubic cyrkonia

Cyrkonia to bezbarwny kamień syntetyczny, który nie występuje w przyrodzie. Kamień ten do złudzenia przypomina diament, często nie da się gołym okiem odróżnić diamentu od cyrkonii, gdyż ma idealny blask i współczynnik załamania światła. Cyrkonie można zabarwić różnymi kolorowymi domieszkami. Kryształki cyrkonii można łatwo wyczyścić letnią wodą z mydłem oraz wypolerować ściereczką z mikrofibry.

Srebro 925/1000

Próba srebra 925/1000 określa stop 92,5% srebra oraz 7,5% domieszki, najczęściej miedzi. Wszystkie srebrne produkty biżuteryjne Vuch są oznaczone próbą AG 925/1000. Czyste srebro jest metalem miękkim, zaś domieszki innych metali gwarantują, że biżuteria będzie bardziej wytrzymała i mocna. Srebrną biżuterię utrzymuj w suchym środowisku, w środowisku wilgotnym może dochodzić do czernienia. Do czyszczenia używaj miękkiej ściereczki i specjalnego roztworu do czyszczenia srebra.

Stop cynku

Stop cynku używany jest do produkcji elementów biżuteryjnych oraz tarczy zegarków. Do czyszczenia używaj letniej wody oraz wilgotnej ściereczki, nie stosuj rozpuszczalników oraz alkoholu. Metale możesz wypolerować ściereczką z mikrofibry.

Koraliki minerałowe

Naturalne kamienie minerałowe oraz kamienie półszlachetne są piękne, nic dziwnego, że zawładnęły branżą jubilerską. Każdy kamień wyróżnia się unikatową strukturą, kolorem, połyskiem, nie ma dwóch tych samych kamieni. Koraliki minerałowe można oczyścić pod bieżącą letnią wodą.

CECHY PRODUKTU

Funkcje powiedzą Ci coś więcej o zakupionych produktach.

Szkiełka polaryzacyjne

Soczewki polaryzacyjne zawierają specjalny filtr, który blokuje światło spolaryzowane, całkowicie eliminując dokuczliwe i niebezpieczne odblaski. Gwarantują niezwykłą ostrość oraz doskonały kontrast widzenia, również naturalną percepcję kolorów. Szkiełka możesz czyścić wodą z detergentem, spłucz oraz wypoleruj specjalną ściereczką do okularów.

UV Ochrona CAT.3, UV 400

Okulary przeciwsłoneczne Vuch to najlepsza możliwa ochrona oczu gwarantowana dzięki standardowi UV 400, która zapewnia ochronę wzroku przed UV-B oraz UV-A promieniowaniem. Przyciemnienie soczewek CAT.3 nie zaburza widzenia, umożliwia przepuszczalność 8 aż 18 % światła.

Wodoszczelność 3 ATM

Klasa wodoszczelności do 3ATM to powszechna i jedna z podstawowych klas wodoszczelności. Zegarek w tej klasie pozwala na lekkie zachlapania i przypadkowy kontakt z wodą. Nie trzeba zdejmować go podczas mycia rąk lub w deszczu. Nie można go jednak całkowicie zanurzać w wodzie. Do czyszczenia zegarków Vuch używamy suchej ściereczki z mikrofibry.

Sprężynowe FLEKSI zawiasy

Specjalne zawiasy ze stali chirurgicznej posiadają elastyczny fleks, czyli połączenie zausznika z frontem oprawy. Jest gwarancją wygody noszenia i ułatwia zakładanie oraz zdejmowanie okularów.

RFID ochrona

Portfele z ochroną RFID zapobiegają temu, by karty płatnicze były użyte do niepożądanych transakcji. Możesz mieć pewność, że środki na koncie są bezpieczne, podobnie jak dane zakodowane na pozostałych kartach.

CERTYFIKATY NASZYCH DOSTAWCÓW

Starannie wybieramy naszych dostawców, dlatego możesz być pewien, że nasze produkty posiadają prestiżowe, międzynarodowo uznane certyfikaty BSCI i SEDEX. Te certyfikaty nie są tylko pieczątką, są nagrodą dla producentów, którzy zobowiązali się do etycznej i zrównoważonej produkcji, bezpiecznych warunków pracy i uczciwych praktyk handlowych.
SEDEX

SEDEX to globalna organizacja, która udostępnia etyczne dane dostawców. Swoim członkom ułatwia działalność w łańcuchu dostaw, odpowiada za etyczne praktyki handlowe i procesy oraz pomaga nabywcom i dostawcom lepiej zarządzać wymianą danych dotyczących ryzyka społecznego i środowiskowego. Gwarantuje, że warunki pracy pracowników w firmach spełniają międzynarodowe normy pracy, dba o zdrowie i bezpieczeństwo, a także o etykę środowiskową i handlową.

Amfori BSCI

Amfori BSCI zawiera zbiór zasad i wartości, którymi członkowie stowarzyszenia powinni kierować się w społecznie odpowiedzialnym zarządzaniu łańcuchem dostaw. Standard audytowy BSCI wychodzi z założenia, że międzynarodowa wymiana handlowa przyczynia się do budowania dobrobytu, odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów naturalnych i sprzyja rozwojowi społeczno-gospodarczemu. Standard zawiera 13 obszarów, które weryfikowane są podczas audytu: systemy zarządzania odpowiedzialnością społeczną oraz efekt kaskadowy (w łańcuchu dostaw), zaangażowanie i ochrona pracowników, wolność zrzeszania, brak dyskryminacji, godziwe wynagrodzenie, przyzwoite godziny pracy, bezpieczeństwo i higiena pracy, zakaz zatrudnienia dzieci, ochrona pracy nieletnich (młodocianych pracowników), legalne zatrudnienie, brak przymusu pracy, ochrona środowiska, etyczne działanie w biznesie.

Kolejnym warunkiem, który musimy spełniać podczas sprzedaży Vuszek na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jest posiadanie Certyfikacji CE.

CE Certyfikat

CE Certyfikat  przyznawany jest produktom, które spełniają odpowiednie wymagania zawarte w dyrektywach czy rozporządzeniach Unii Europejskiej, a także w normach powiązanych z wyrobem. Certyfikat jest potwierdzeniem tego, że naszego produkty przed wprowadzeniem na rynek Europejskiego Obszaru Gospodarczego zostały sprawdzone pod względem zgodności  wyrobu z wymaganiami prawnymi UE - pod względem bezpieczeństwa, zdrowia i wpływu na środowisko.

Wybierz swój kraj